STUNT HORSE

Jacek Kadłubowski rozpoczął swoją karierę od sportu. W dyscyplinie podnoszenia ciężarów odnosił wiele sukcesów jako wielokrotny Rekordzista Polski juniorów.

Pierwszy raz wsiadł na konia w stajni pana Konstantego Szyrko. Od tamtej pory na stałe związał swoje życie z końmi. W 1974 zakończył karierę sportowca i rozpoczął przygodę z Polską Rewią Konną. Wyczyny jeźdźców kaskaderów zaimponowały młodemu Kadłubowskiemu, a kierownik wyszkolenia Piotr Milbrat uświadomił mu jak ważne są wysokie umiejętności, zarówno jeźdźca jak i konia. W arkana ujeżdżania wprowadziła go pani trener Wanda Wąsowska.

Po rozpadzie Rewii w 1981 r. wykupił część koni i został kaskaderem filmowym. Wraz z byłymi pracownikami Rewii założył Zespół Jeźdźców Kaskaderów „Bonanaza”. Z powodzeniem przez kilka lat Zespół dawał pokazy jeździeckie i występował w wielu filmach. Od 1990 r. działa sam pracując w filmie jako konsultant ds. kaskaderki, koni i innych zwierząt filmowych. Za honorarium z filmu Wyspa Piratów kupił stajnię „Mandragora” w Olszewnicy Nowej, do której przeprowadził się w 2000 r. W tym czasie jego zwierzyniec rozrósł się do 40 koni, byka, krów i innych zwierząt, które niejednokrotnie występowały w filmach i pokazach [zdjęcia w galerii].

Jacek Kadłubowski umiejętnie wykorzystuje doskonałe wyszkolenie i cechy charakteru swoich koni. Jako pierwszy w Polsce, kładł konie na planach filmowych pobojowiska. Wcześniej konie usypiano lub przywożono martwe z rzeźni. Dzięki pracy ujeżdżeniowej i zaufaniu obu partnerów możemy oglądać również inne efekty: kładzenia w galopie, dżygitówkę, wspinania, wleczenia w strzemieniu, efekty z ogniem – palenie jeźdźca z koniem. Na ekranie można zobaczyć także inne zwierzęta z „Mandragory”: psy, owcę, gęś, kozy, świnie, dziki, krowy oraz byka z filmu Quo Vadis. Na pokazach oprócz wyżej wymienionych elementów można również podziwiać popisy umiejętności koni i jeźdźców. Sztandarowymi numerami Jacka są poczta węgierska oraz kwadryga – zaprzęg czterech koni w rydwanie [zdjęcia w galerii].

Jacek Kadłubowski może poszczycić się współpracą zarówno przy produkcjach polskich (Cwał, Pan Tadeusz, Quo Vadis, Wiedźmin, Szwadron), jak i zagranicznych (Wyspa Piratów, Ostatni rozdział, Pułkownik Chaber, Le Brasier, Anna Karenina, Ognisty Jeździec) [zdjęcia w galerii]. Obecnie jest partnerem zespołu kaskaderów Stunts Incorporated Poland.